Ana içeriğe atla

Antivirüsler Öldü mü?

Son zamanlarda pek çok yerde görmeye ve duymaya başladığım antivirüsler in öldüğü ile ilgili
haberler ve görüşler üzerine uzun zamandır yazmak istiyorum ancak bir türlü toparlayıp yazamıyordum.

Bu konuda genelde söylenen özetle ; "Zararlı kodlar her geçen gün inanılmaz bir hızla çeşitlenerek ve artarak yayılıyor. Bu şartlar altında artık antivirüsler imza üretmekde çaresiz kalıyorlar". Bu görüş kısmen doğru olmak ile birlikte gözden kaçırılan bir nokta var ki burada bahsedilen antivirüs, geleneksel imza tabanlı antvirüs yazılımları ve şu an piyasada sırf bu yöntemi kullanan bir antivirüs yok benim bildiğim. Neredeyse tüm antivirüs yazılımları heuristics (sezgisel tespit) , sandboxing (sanal makinalar), harekat analizi (behavioural analysis) , jenerik imzalar v.b. yöntemlerle geleneksel imzaları birlikte kullanıyorlar. Böylece virüslere karşı zor olan mücadelerinde oldukça başarılı işler çıkarıyorlar.

"Antivirüsler öldü" iddiasını ortaya atanların sunduğu alternatif çözüm ise genelde whitelisting. Yani temelde kara liste mantığıyla çalışan günümüz antivirüsleri yerine tam tersi mantıkla zararlı kod içermeyen dosyaların listesini tutmak ve bu listede bulunmayan dosyaların çalışmasına engel olmak (Whitelisting konusuna sonraki yazılarımda ayrıntılı olarak değinmeyi düşünüyorum). Sonuçta bu yöntem de antivirüslerde kullanılabilir.

Özetle antivirüslerin öldüğü filan yok, bu iddia da bence pazarlamacıların büyük laflarından biri. Zararlı kodlarla birlikte antivirüsler de gelişiyor.

Yorumlar

Unknown dedi ki…
Bu iddia sahiplerini merak ettim, ona bakarsanız bazı virüsleri yazan veya yazdıranların da antivrüs firmaları olduğu yönünde de çok söylenti dolaşır ortalıkta.

Not: ben kendi makinamda antivirüs ve antispyware türü şeyler kullanmıyorum, gereksiz yere işlemciyi meşgul ediyorlar

Not 2: ayda bir format vs de atmam yıllardır aynı windows çalışır geçinir gideriz.
İddia sahiplerini merak etmekde haklısız. Bu nedenle ilgili linkleri ekledim.

Bahsettiğiniz iddia; özellikle virüs yazarlarının günümüzdeki kazanç olanakları düşünüldüğünde tamamen şehir efsanesi. Ayrıca güvenlik firmalarının herşeyi olan güvenilirliklerine zara vermek isteyceklerini düşünmüyorum bile.

Notlara gelince tavsiye etmemekle birlikte tamamen kendi seçiminizdir.
HALO dedi ki…
Hocam peki şimdi önerdikleri yöntem antivirüs proğramlarının daha da yavaşlamasına sebeb olmaz mı.Ayrıca pclerde ileride böyle bir problemin baş göstereceğini düşünmüyorum.İddialar bana biraz hayalci geldi e zaten işe yarayacaksa yapsınlar da görelim.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Vista Güvenliği Üzerine İlginç Bir Deneyim

Dün sabah , uzun süredir Vista kullanan bir iş arkadaşımda (müdürüm oluyor kendisi) ,admin olarak sisteme login olamama gibi bir sorun ortaya çıktı. Kısa bir araştırmadan sonra anladık ki makinası bir arkadaş tarafından (bu ben oluyorum) domainden silinmiş böylece daha önce olduğu gibi domain admin olarak sisteme erişemiyor ,üstüne bir de yerel admin hesabı Vista'da güvenlik! nedeniyle kapalı gelmiyormuymuş:). Elimizdeki sadece sınırlı yetkili bir user hesabıyla domaine tekrar dahil etmek gibi bir işlemi de yapamıyoruz. Tam bu nokta da aklımıza Vista'yı yeniden yükleme fikri iyiden iyi yeretmeye başlamışken aklıma birden McafeeLabs Blog'unda rastladığım ilginç bir Vista açığını kullanmak geldi. Kabaca erişilebilirlik amacıyla kullanılan yapışkan tuşları çalıştıran exe (5 kez shift tuşuna basınca çalışıyor) gerekli doğrulama yapılmadan sadece dosyanın adına bakılarak çağrılıyor. Bu da istediğiniz dosyayı system kullanıcı yetkisi ile çalıştırmanızı sağlıyor. Peki biz bunu nas

Bilişim Güvenliğinin 10 Değişmez Kuralı

Geçenlerde Google da bilişim güvenliği kuralları hakkında bir araştırma yaparken MS Security Response yöneticisi Scott Culp , tarafından yazılmış ilginç ve hoş bir makaleye rastladım.. Scott Culp Makalesinde gerçekten basit ve önemli konulara değinmiş.. Özetle : Kural #1: Eğer kötü niyetli birisi size bilgisayrınızda bir programı çalıştırmaya ikna ederse bilgisayarınız artık sizin değildir. Kontrol artık o programdadır.. Kural #2: Eğer kötü niyetli birisi bilgisayarınızın işletim sisteminin dosyalarını veya yapısını değiştirebilirse, bilgisayarınız artık sizin değildir. Kural #3: Eğer kötü niyetli birisi bilgisayarınıza fiziksel olarak kolayca erişebilrse, bilgisayarınız artık sizin değildir Kural#4: Eğer kötü niyetli birisine web sitenize bir program yada dosya yükleme yetkisi vermişseniz web siteniz artık sizin değildir. Kural#5: Zayıf şifreler sağlam güvenliğinizi altetmek için önemli bir kozdur.. Kural#6: Bir bilgisayar ancak güvenilir ve yetkin bir admin ile güvenl