9 Şubat 2015

ESXi Üzerinde Yerel Diskler ile RDM Nasıl Yapılır ?


Bir kaç haftadır software defined storage ürünlerini inceliyorum. Başta VMware vSAN olmak üzere pek çok ürün ön koşul olarak disklere doğrudan erişmek (pass-through) istiyor. Bunu ön şart olarak istemeyen diğer ürün seçenekleri de diske doğrudan erişirse çok daha düzgün çalışacağını söylüyor (bence kibar bir zorunluluk). Örneğin FreeNAS , Nexenta dahil tüm ZFS tabanlı çözümler disk ile ilgili S.M.A.R.T. verilerini okuyabilmek ve disk üzerinde self-healing ( otomatik onarım diyebiliriz) özelliklerinin çalışabilmesi için donanıma doğrudan erişebilmek istiyor.

Eğer üzerinde RAID controller olan bir sunucu üzerinde test yapıyorsanız öncelikle, RAID controller üzerinden pass-through , JBOD ayarlarını yapmanız gerekiyor. Eğer elinizdeki sunucu pass-through desteklemiyorsa çok ideal olmasa da birer diskli RAID 0 yaparak (en azından ZFS için gereksiz alan kullanımını engellemek için) bu engeli aşabilirsiniz. Benim elimde test için SuperMicro bir kasa ve board'dan oluşan LSI controller'lı bir makina vardı.

Şimdi gelelim asıl konumuza: bir sanal makina oluşturmaya başlayıp, bellek ve CPU gibi temel bileşenleri ayarladıktan sonra sıra RDM disk eklemeye çalıştığınızda RDM seçeneğinin eklenemez durumda olduğunu gördüm. Kısa bir Google araştırması sonucu bunun sebebin Vmware'in RDM'sadece storage LUN ları için varsayılan olarak açık sunduğunu öğrendim. Eğer benim gibi yerel disklerinizi sanal makinaların yönetimine doğrudan vermek istiyorsanız her bir disk için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor:

Öncelikle pass-through ayarı yaptığımız disklerin ESXi tarafında listelendiğini görmek için:

ls -la /vmfs/devices/disks


Sonrasında RDM olarak bağlayacağımız diskleri (vml ile başlayan disk adını kopyalamalıyız) aşağıdaki gibi bir datastore içerisine RDM map vmdklarını oluşturmamız gerekiyor.

vmkfstools -z /vmfs/devices/disks/disk_adı /vmfs/volumes/datastore/rdm_folder/rdmx.vmdk


Burada disk_adı yerine ilk komutun çıktısından seçtiğiniz vml ile başlayan kodu, datastore/RDM_Folder yolu yerine ise RDM map dosyalarını koyacağınız datasore yolu yazılmalı.

Bu işlemleri yaptıktan sonra artık oluşturduğumuz sanal makina özelliklerine girip Add Disk ile disk ekleme penceresini seçtikten sonra Use existing virtual disk seçeneğini seçtikten sonra ilgili datasore'dan RDM map VMDK sını seçip diskleri ekleyebilirsiniz.
Bu işlemleri eklemek istediğiniz her bir disk için yaptıktan sonra diskleriniz denemek istediğiniz Software Defined Storage çözümünün hizmetinde olacaktır.

Hiç yorum yok: