15 Ocak 2014

Sanallaştırmaya Alternatif Bir Çözüm: DockerDocker LogoSon günlerde sanallaştırmaya uygulama olarak servis (PaaS) çözümleri tarafından iyi bir alternatif olarak ortaya çıkan Docker üzerinde çalışıyorum. 
Docker, LXC ( Linux Containers) konteynerlarını ve imajlarını kolay yönetebilmek için geliştirilmiş oldukça yetenekli bir araç. Var olan bir imajdan hızlı bir şekilde konteyner başlatabiliyorsunuz , çalışan bir konteyner ‘a görevler ekleyebiliyorsunuz.
Docker temelde deniz taşımacılığında kullanılan konteynerları model alıyor. Konteynerlar keşfedilene kadar her ürün farklı ve verimsiz bir biçimde taşınırken konteynerlar sonrası deniz taşımacılığı standandardize olmuş ve neredeyse tüm ürünler konteyner hesabıyla taşınıyor.
Docker ve konteynerlarını kullanmakla kazandığınız en önemli şey; uygulamalarınız çalışması için temiz ve taşınabilir bir ortama hızlıca sahip olabilmeniz. Bu sayede uygulamanızı çalıştırırken oluşabilecek bağımlılık sorunları, eksik paketler ve diğer uygulama sorunlarından kurtuluyor ve bir yerden başka bir yere kolayca taşıyabiliyorsunuz.
Örneğin Python + Redis ile geliştirdiğiniz bir uygulamanız var ve bunu ortamıyla birlikte servis edebileceksiniz ve bir kaç komut ile ortamınız hazır olacak.
Docker ile ilgili ayrıntı bilgi için tıklayınız

Hiç yorum yok: