Ana içeriğe atla

Apache Cloudstack Nedir?


Bulut bilişim günümüz bilişim dünyasında en sıcak konu ve bu konuda önderliği açık ara Amazaon Web Services yapıyor. Bunun yanında Amazon'a yakın ölçekte en büyük  bulut bilişim girişimi de Microsoft'tan Azure ile geldi. Bu iki büyük girişim ve benzerleri herkese açık genel bulut diyebileceğimiz Public Cloud kategorisine giriyor. 
Public Cloud çözümleri pek çok startup'ın , internete dayalı iş yapan pek çok firmanın hayatını kolaylaştırsa da sabit yüklere sahip, çoklukla geleneksel iş yükleri olan ve bir takım regülasyonlara tâbi olan firmalara uymuyor çoğu zaman.
Bu türden firmaların bulut bilişimin getirdiği esneklik, yönetim kolaylığı, ölçülebilirlik gibi özelliklerden yararlanabilmesi için temelde AWS'yi modelleyen özel bulutlar oluşturulması da gün geçtikçe yaygınlık kazanan bir diğer bilişim konusu olarak önümüze geliyor.
Özel bulut tarafında ücretli sağlanan pek çok çözümden ziyade sektörün önde gelen firmalarının desteklediği iki çözüm oldukça öne çıkmış durumda. Bunlardan bir tanesi NASA ve Rackspace ortaklığıyla ortaya çıkmış ve şu anda en geniş katılımcı desteğine sahip OpenStack. Diğeri ise başta Citrix tarafından desteklenen sonrasında Citrix'in desteğini sürdürerek pek çok başarılı projeye ev sahipliği yapan Apache Foundation'a devrettiği Apache Cloudstack.  

Her ne kadar OpenStack bu alanda ilk proje olması ve katılımcı firma sayısının çokluğuyla öne çıksa da Apache CloudStack da çok kısa sürede kurulup ve kullanım kolaylığı geniş hypervisor desteği ile hızla kullanım alanını genişletiyor ve şu anki durumuyla benim tercihlerimde bir adım önde. 
Bu nedenle "Apache Cloudstack nedir?" ile başlamak istedim.
Apache Cloudstack'i  çok sayıda sanal makinayı, sanal ağı,  farklı hypervisorleri , farklı depolama kaynaklarını yüksek erişilebilir ve yüksek ölçeklenebilir şekilde yönetebilen açık kaynak kodlu bir bulut bilişim platformu olarak tanımlayabiliriz. Cloudstack pek çok firma tarafından özel bulut bilişim platformu olarak kullanıldığı gibi pek çok büyük servis sağlayıcı (Verizon, Sunguard AS v.b.) tarafından müşterilerine genel bulut hizmeti veya hibrit bulut çözümleri sunmak için kulanılmakta.
CloudStack, pek çok kurumun bir IaaS (servis olarak altyapı) çözümünden beklediği : işlem gücü yönetimi (compute orchestration), servis olarak ağ altyapısı ( Network as a service) , kullanıcı ve hesap yönetimi, başarılı bir kullanıcı arabirimi ve açık bir API gibi pek çok özelliği tek bir çözümde birleştiren bir proje. Bu yönüyle pek çok farklı alt projeden oluşan OpenStack'den ayrılıyor.
CloudStack şu anda: VMware, KVM, XenServer ve Xen Cloud Platform (XCP) hypervisorlerini detsekliyor. Microsoft HyperV desteği ise geliştirilme aşamasında ve sonraki sürümlerde CloudStack'a dahil edileceğini bekliyorum..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Vista Güvenliği Üzerine İlginç Bir Deneyim

Dün sabah , uzun süredir Vista kullanan bir iş arkadaşımda (müdürüm oluyor kendisi) ,admin olarak sisteme login olamama gibi bir sorun ortaya çıktı. Kısa bir araştırmadan sonra anladık ki makinası bir arkadaş tarafından (bu ben oluyorum) domainden silinmiş böylece daha önce olduğu gibi domain admin olarak sisteme erişemiyor ,üstüne bir de yerel admin hesabı Vista'da güvenlik! nedeniyle kapalı gelmiyormuymuş:). Elimizdeki sadece sınırlı yetkili bir user hesabıyla domaine tekrar dahil etmek gibi bir işlemi de yapamıyoruz. Tam bu nokta da aklımıza Vista'yı yeniden yükleme fikri iyiden iyi yeretmeye başlamışken aklıma birden McafeeLabs Blog'unda rastladığım ilginç bir Vista açığını kullanmak geldi. Kabaca erişilebilirlik amacıyla kullanılan yapışkan tuşları çalıştıran exe (5 kez shift tuşuna basınca çalışıyor) gerekli doğrulama yapılmadan sadece dosyanın adına bakılarak çağrılıyor. Bu da istediğiniz dosyayı system kullanıcı yetkisi ile çalıştırmanızı sağlıyor. Peki biz bunu nas

Bilişim Güvenliğinin 10 Değişmez Kuralı

Geçenlerde Google da bilişim güvenliği kuralları hakkında bir araştırma yaparken MS Security Response yöneticisi Scott Culp , tarafından yazılmış ilginç ve hoş bir makaleye rastladım.. Scott Culp Makalesinde gerçekten basit ve önemli konulara değinmiş.. Özetle : Kural #1: Eğer kötü niyetli birisi size bilgisayrınızda bir programı çalıştırmaya ikna ederse bilgisayarınız artık sizin değildir. Kontrol artık o programdadır.. Kural #2: Eğer kötü niyetli birisi bilgisayarınızın işletim sisteminin dosyalarını veya yapısını değiştirebilirse, bilgisayarınız artık sizin değildir. Kural #3: Eğer kötü niyetli birisi bilgisayarınıza fiziksel olarak kolayca erişebilrse, bilgisayarınız artık sizin değildir Kural#4: Eğer kötü niyetli birisine web sitenize bir program yada dosya yükleme yetkisi vermişseniz web siteniz artık sizin değildir. Kural#5: Zayıf şifreler sağlam güvenliğinizi altetmek için önemli bir kozdur.. Kural#6: Bir bilgisayar ancak güvenilir ve yetkin bir admin ile güvenl

Antivirüsler Öldü mü?

Son zamanlarda pek çok yerde görmeye ve duymaya başladığım antivirüsler in öldüğü ile ilgili haberler ve görüşler üzerine uzun zamandır yazmak istiyorum ancak bir türlü toparlayıp yazamıyordum. Bu konuda genelde söylenen özetle ; "Zararlı kodlar her geçen gün inanılmaz bir hızla çeşitlenerek ve artarak yayılıyor. Bu şartlar altında artık antivirüsler imza üretmekde çaresiz kalıyorlar". Bu görüş kısmen doğru olmak ile birlikte gözden kaçırılan bir nokta var ki burada bahsedilen antivirüs, geleneksel imza tabanlı antvirüs yazılımları ve şu an piyasada sırf bu yöntemi kullanan bir antivirüs yok benim bildiğim. Neredeyse tüm antivirüs yazılımları heuristics (sezgisel tespit) , sandboxing (sanal makinalar), harekat analizi (behavioural analysis) , jenerik imzalar v.b. yöntemlerle geleneksel imzaları birlikte kullanıyorlar. Böylece virüslere karşı zor olan mücadelerinde oldukça başarılı işler çıkarıyorlar. "Antivirüsler öldü" iddiasını ortaya atanların sunduğu alterna