10 Şubat 2013

Windows Azure ve Yenilikler

Daha önce adını sanını çok duyup ancak sadece Microsoft'un Bulut platformu diye bildiğim Windows Azure ile; Microsoft ve Double-Take arasında bir iş birliği imkanı sayesinde 2012 Kasım ve Aralık aylarında çok daha yakından tanışma imkanı bulmuştum. Microsoft ile birlikte Double-Take'in Azure ortamında iş sürekliliği ve felaketten kurtarma demosu yapmak için kolları sıvadığımda Azure'un güzel yönlerini ve geliştirilmesi gereken eksik yönlerini uygulamalı bir şekilde görmüş oldum. (Bu demoyu hazırlarken öğrendiğim önemli noktaları bir ya da bir kaç yazıda toparlayıp yine not olması açısından buraya koyacağım).

Burada şunu söylemeliyim Windows Azure PaaS denilen platformun bir servis olarak verildiği Bulut Bilişim alanında gerçekten pek çok rakibinden çok daha iyi bir durumda. Tabii özellikle .NET ve SQL Server tabanlı geliştirme ortamlarında rakipsiz desek yeri var. Buna karşın özellikle IaaS denilen altyapının servis olarak verildiği alanda ise benim Microsoft'un tek gerçek rakibi olarak gördüğüm Amazon Web Services'e göre daha bir miktar geride. Zaten Microsoft  da sanırım bunu kabul ediyor ki bu hizmetler şu an Azure Management Console'da Preview aşamasında görüntüleniyor.

Buna bağlı olarak Microsoft Windows Azure platformuna her geçen gün yeni özellikler ekleyerek geliştirmeye devam ediyor. Bu geliştirmelerin en yüklüsü 2012 Aralık ayı sonunda Microsoft'un Azure ekibinin başında olan  Scott Guthrie'nin blogunda ayrıntılı bir şekilde duyuruldu. Bu geliştirmeleri aşağıda sıraladım.


  • Mobil Servisler (görev zamanlayıcı desteği,Avrupa bölgesi desteği, komut satırı desteği)
  • Web Siteleri (ölçekleme iyileştirmeleri, entegre kaynak kontrolü)
  • SQL Data Sync (yeni HTML portalde destekleniyor)
  • ACS Yönetimi (yeni HTML portalde destekleniyor)
  • Medya Servisleri (iş ve görev yönetimi, blob depolama desteği, ayrılmış bilgi işlem gücü)
  • Sanal Ağ geliştirmeleri
  • Abonelik Filtreleme Desteği
  • Windows Azure Store (şimdi daha pek çok ülkeden ulaşılabilir)
Bu geliştirmeler arasında benim en kayda değer gördüğüm Sanal Ağ seçeneklerinin biraz daha basitleştirilmesini sağlayan Quick Create seçeneği. Bu özellikle pek çok kişi ile birlikte benim de bir miktar karışık bulduğum ayarlamalara bir kolaylık getirmiş Microsoft.

Azure Virtual Network


Hiç yorum yok: