11 Şubat 2013

AWS'de 30 GB'den Büyük C Diskli Windows Oluşturmak

Konu Double-Take olunca hedef sunucu olarak Windows Azure dışında başka Cloud platformlarını da denemek gereksinim haline geliyor. İşte bu nedenle Windows Azure'dan sonra yine en az Azure kadar yaygın kullanılan (belki çok daha yaygın) Amazon Web Services'in IaaS hizmeti olan Elastic Compute Cloud (EC2) u denemeye başladım. 

Test için kullanacağım kaynak sunucum 90 Gb C: diski ve 250 Gb D: diski olan bir Windows 2008 R2 olduğu için Double-Take Full Server Failover senaryosuna göre hedefinde en azından bu iki drive'a sahip olması ve hedefteki bu iki drive'ın içindeki verileri alabilecek büyüklüğe sahip olması gerekiyordu. Ancak AWS'de var olan Windows 2008R2 Image'leri (AMI) sadece 30 GB bir C: diskine sahipti. 

Bu durumda C: diskini nasıl büyüteceğim konusunda neler yapabileceğimi araştırdığımda zaman içinde bu sorunla pek çok kişinin karşılaştığını ancak AWS tarafında bu sorunun çözümünün oldukça kolay ve kısa sürede yapılabilir olduğunu gördüm. Eğer sizin de bir gün böyle bir şey ihtiyacınız olursa aşağıdaki adımları uygulayarak varsayılan 30 GB'dan büyük bir C: diskine sahip olabilirsiniz.  1. Öncelikle diskini büyüteceğiniz makinayı kapatın.
  2. AWS Console'dan Volumes bölümüne gidip 30 GB'lik volume'ü seçip sağ tıklayın ve snapshot alın.
  3. Snaphots bölümüne gidip oluşturduğunuz Snapshot'a sağ tıklayın ve Create a volume from the snapshot seçeneğini seçip daha büyük bir boyut (örn: 100 Gb) yazın ve yeni büyük bir volume oluşturun.
  4. Volumes bölümüne tekrar dönüp küçük diski (30 Gb) seçin ve sağ tıklayıp detach edin.
  5. Şimdi büyük olan diske (100 Gb) sağ tıklayın ve ilgili makinaya Attach edin.
  6. Sonrasında Instances bölümüne gidip makinayı açın
  7. Ve son olarak Denetim Masasından  Disk Management aracını açıp diski genişletin.

Hiç yorum yok: