Ana içeriğe atla

ESX 5.1'e Upgrade İçin Kolay Bir yöntem

Yeni satın aldığım ESXi 5.0 kurulu dedicated sunucuma Windows Server 2012 yükleyemeyince ve diğer bir çok sebepten ESXi 5.1'e upgrade şart olmaya başlayınca bunu sisteme erişimi kesmeden nasıl yapabileceğimi araştırırken bulduğum bir yöntemi burada paylaşayım. 

Bu işlem için yeni 5.1 CD si ile bootdan , vSphere ESX Update'e kadar birden fazla yönetemi varken Andreas Peetz'in ESXi shell komutlarıyla hostu VMware online deposundaki imaj profillerini kullanarak güncellemeyi anlatan yazısına rastladım. VMware'in VUM ve AutoDeploy için böyle bir hizmet sağladığını biliyordum ama bunu host üzerinden CLI ile yapılacağını bu yazıdan öğrendim. Buna göre kolayca ESXi 5.1'e geçmek için yapılması gereknleri aşağıdaki şekilde sıraladım:

Öncelikle aşağıdaki komutu çalıştırarak host'un http client'ının dışarıya çıkmasını ve böylece depoya erişebilmesini sağlıyor:

esxcli network firewall ruleset set -e true -r httpClient

Ardından https://hostupdate.vmware.com/software/VUM/PRODUCTION/main/vmw-depot-index.xml adresine eriştiğinizden emin olun.

Uygun ESXi imaj profillerini görebilmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

esxcli software sources profile list -d https://hostupdate.vmware.com/software/VUM/PRODUCTION/main/vmw-depot-index.xml

Son olarak aşağıdaki komutu çalıştırıp başarıyla tamamlanınca host'u reboot ederekESXi 5.0'ı ESXi5.1  yükseltebilirsiniz.

esxcli software profile install -d https://hostupdate.vmware.com/software/VUM/PRODUCTION/main/vmw-depot-index.xml -p ESXi-5.1.0-799733-standard

   


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Apache Cloudstack Nedir?

Bulut bilişim günümüz bilişim dünyasında en sıcak konu ve bu konuda önderliği açık ara Amazaon Web Services yapıyor. Bunun yanında Amazon'a yakın ölçekte en büyük  bulut bilişim girişimi de Microsoft'tan Azure ile geldi. Bu iki büyük girişim ve benzerleri herkese açık genel bulut diyebileceğimiz Public Cloud kategorisine giriyor.  Public Cloud çözümleri pek çok startup'ın , internete dayalı iş yapan pek çok firmanın hayatını kolaylaştırsa da sabit yüklere sahip, çoklukla geleneksel iş yükleri olan ve bir takım regülasyonlara tâbi olan firmalara uymuyor çoğu zaman. Bu türden firmaların bulut bilişimin getirdiği esneklik, yönetim kolaylığı, ölçülebilirlik gibi özelliklerden yararlanabilmesi için temelde AWS'yi modelleyen özel bulutlar oluşturulması da gün geçtikçe yaygınlık kazanan bir diğer bilişim konusu olarak önümüze geliyor. Özel bulut tarafında ücretli sağlanan pek çok çözümden ziyade sektörün önde gelen firmalarının desteklediği iki çözüm oldukça öne çıkmı

Vista Güvenliği Üzerine İlginç Bir Deneyim

Dün sabah , uzun süredir Vista kullanan bir iş arkadaşımda (müdürüm oluyor kendisi) ,admin olarak sisteme login olamama gibi bir sorun ortaya çıktı. Kısa bir araştırmadan sonra anladık ki makinası bir arkadaş tarafından (bu ben oluyorum) domainden silinmiş böylece daha önce olduğu gibi domain admin olarak sisteme erişemiyor ,üstüne bir de yerel admin hesabı Vista'da güvenlik! nedeniyle kapalı gelmiyormuymuş:). Elimizdeki sadece sınırlı yetkili bir user hesabıyla domaine tekrar dahil etmek gibi bir işlemi de yapamıyoruz. Tam bu nokta da aklımıza Vista'yı yeniden yükleme fikri iyiden iyi yeretmeye başlamışken aklıma birden McafeeLabs Blog'unda rastladığım ilginç bir Vista açığını kullanmak geldi. Kabaca erişilebilirlik amacıyla kullanılan yapışkan tuşları çalıştıran exe (5 kez shift tuşuna basınca çalışıyor) gerekli doğrulama yapılmadan sadece dosyanın adına bakılarak çağrılıyor. Bu da istediğiniz dosyayı system kullanıcı yetkisi ile çalıştırmanızı sağlıyor. Peki biz bunu nas

VMware Workstation ve vCenter Konsol Siyah Ekran Sorunu

Bir süredir VMware Workstation 15.5 sürümü sonrası sürümlerde VM'in konsolunda siyah ekran sorunu yaşıyordum. Uzun süre araştırmalar sonucunda bir workaround bulmuştum: VM'e bir floppy ekleyip her açılışta bunu sormasını sağlayarak görüntü resetleniyor ve ekran geliyordu. Ancak çok da kullanışlı bir yöntem değildi.  Sorunun sebebi üzerinde bir takım denemeler yaptığımda Sysinternals'ın sysmon aracının 11. sürümünün VMware Workstation 15.5 ve sonrası  sürümlerin I/O operasyonlarında kesintiye sebep olduğunu buldum . Buradan hareketle tüm I/O operasyonlarında sorun yaşamasam da siyah ekran sorunun da bundan kaynaklanabileceğini düşünüp bir üst sürüm olan Sysmon 12 sürümüne geçtim. Bu yükseltme sonrası, workaround'u kaldırdıktan sonra bile herhangi bir sorun yaşamadan VM'lerin konsolu sorunsuz olarak görüntülenmeye başlandı.