25 Ocak 2011

KVM/QEMU Windows Diskinin Büyütülmesi

Son zamanlarda sanallaştırma için Linux çekirdeğine dahil edilen ve Redhat'in desteklediği KVM kullanıyorum. Normalde Redhat in sağladığı VirtManager yönetim için önemli kolaylıklar sağlasa da daha önce oluşturulmuş ve üzerine kurulum yapılmış bir diskin boyutunu büyütemiyor. Örneğin 20 Gb lik bir diski 100Gb a çıkarmak için:

Yeni bir 100 Gb qemu/kvm disk oluşturmak için:
qemu-img create -f qcow2 windows.img 100G

Oluşturduğunuz diski Virt Manager ile sanal makinayı durdurduktan sonra yeni bir disk olarak ekleyin.

Clonezilla livecd yi bu linkten indirip sanal makinaya mount edin, sanal makinayı CD den başlayacak şekilde ayaralyıp CD den açın.

Clonezilla açıldığında Disk to Disk klonlamayı seçin (kaynak olarak 20 Gb hedef olarak 100 Gb lık harddisk i seçmelisiniz).

İşlem bittikten sonra bu kez sanal makinaya Gparted Live CD'yi burdan indirip sanal makinaya mount edin ve sistemi CD den başlatın, Varolan partion ı istediğiniz gibi genişletip ( örneğin 20 Gb partion'ı 80 GB a çıkarın) değişikliği kaydedin ve makinayı kapatın.

Son olarak küçük (20Gb lik) diski sistemden çıkarıp sadece 100 Gb lik disk kalacak şekilde , sanala makinayı diskten boot edecek şekilde ayarlamanız yeterlidir.

Artık daha büyük bir diskiniz var.Hiç yorum yok: