Ana içeriğe atla

Gizli Sorunuz Ne kadar Güvenli ?

Gayet basit bir saldırı olan ancak gayet etkili sonuçlar veren şifre sıfırlama saldırıları özellikle son günlerde pek çok kişinin şifrelerinin çalınarak özel bilgilerinin ele geçirilmesi için kullanılıyor. Temelde şifre unutulduğunda hatırlatmak amacıyla sorulan hatırlatma sorularını doğru tahmin etmek şeklinde gerçekleşen saldırılardan hem dünyada hem de ülkemizde pek çok kişi mağdur oluyor ve şifrelerini kaybediyor.

Bu saldırıdan korunmak ve şifrelerinizi daha güvenli hale getirmek için tavsiye edebileceğimiz en iyi yöntem hatırlatma sorularına hatırlayabileceğiniz yanlış cevaplar vermektir. Normalde bu soruların bir tek ve tahmin edilebilir doğru cevabı varken, sonsuz sayıda yanlış cevap olasılığı mevcuttur ve saldırgan tarafından tahmin edilmesi neredeyse imkansızdır.
Bu tür bir yanlış cevaplama yöntemi kullandığınızda bu cevapları nasıl hatırlayacağınız sorusu gündeme gelir. Ya bu cevaplarınızı gizli bir yere not edin (örneğin bir password manager uygulaması ) ya da bir tema, espri tarzı bir şey kullanın. Örneğin gizli soru tuttuğunuz takım ise cevabınız neredeyse 4 seçenekli olan ve kolayca tutturulabilecek GS , FB , BJK veya TS den bir yada bir Süper lig ekibi yerine alt liglerden veya yabancı alt liglerden bir takım adı olabilir (örneğin Ceyhan Belediye  ).

Sonuç olarak şifre sıfırlama saldırısı çok kolay bir saldırıdır ancak dikkatli olunduğunda korunması da en az saldırı kadar kolaydır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Apache Cloudstack Nedir?

Bulut bilişim günümüz bilişim dünyasında en sıcak konu ve bu konuda önderliği açık ara Amazaon Web Services yapıyor. Bunun yanında Amazon'a yakın ölçekte en büyük  bulut bilişim girişimi de Microsoft'tan Azure ile geldi. Bu iki büyük girişim ve benzerleri herkese açık genel bulut diyebileceğimiz Public Cloud kategorisine giriyor.  Public Cloud çözümleri pek çok startup'ın , internete dayalı iş yapan pek çok firmanın hayatını kolaylaştırsa da sabit yüklere sahip, çoklukla geleneksel iş yükleri olan ve bir takım regülasyonlara tâbi olan firmalara uymuyor çoğu zaman. Bu türden firmaların bulut bilişimin getirdiği esneklik, yönetim kolaylığı, ölçülebilirlik gibi özelliklerden yararlanabilmesi için temelde AWS'yi modelleyen özel bulutlar oluşturulması da gün geçtikçe yaygınlık kazanan bir diğer bilişim konusu olarak önümüze geliyor. Özel bulut tarafında ücretli sağlanan pek çok çözümden ziyade sektörün önde gelen firmalarının desteklediği iki çözüm oldukça öne çıkmı

Vista Güvenliği Üzerine İlginç Bir Deneyim

Dün sabah , uzun süredir Vista kullanan bir iş arkadaşımda (müdürüm oluyor kendisi) ,admin olarak sisteme login olamama gibi bir sorun ortaya çıktı. Kısa bir araştırmadan sonra anladık ki makinası bir arkadaş tarafından (bu ben oluyorum) domainden silinmiş böylece daha önce olduğu gibi domain admin olarak sisteme erişemiyor ,üstüne bir de yerel admin hesabı Vista'da güvenlik! nedeniyle kapalı gelmiyormuymuş:). Elimizdeki sadece sınırlı yetkili bir user hesabıyla domaine tekrar dahil etmek gibi bir işlemi de yapamıyoruz. Tam bu nokta da aklımıza Vista'yı yeniden yükleme fikri iyiden iyi yeretmeye başlamışken aklıma birden McafeeLabs Blog'unda rastladığım ilginç bir Vista açığını kullanmak geldi. Kabaca erişilebilirlik amacıyla kullanılan yapışkan tuşları çalıştıran exe (5 kez shift tuşuna basınca çalışıyor) gerekli doğrulama yapılmadan sadece dosyanın adına bakılarak çağrılıyor. Bu da istediğiniz dosyayı system kullanıcı yetkisi ile çalıştırmanızı sağlıyor. Peki biz bunu nas

VMware Workstation ve vCenter Konsol Siyah Ekran Sorunu

Bir süredir VMware Workstation 15.5 sürümü sonrası sürümlerde VM'in konsolunda siyah ekran sorunu yaşıyordum. Uzun süre araştırmalar sonucunda bir workaround bulmuştum: VM'e bir floppy ekleyip her açılışta bunu sormasını sağlayarak görüntü resetleniyor ve ekran geliyordu. Ancak çok da kullanışlı bir yöntem değildi.  Sorunun sebebi üzerinde bir takım denemeler yaptığımda Sysinternals'ın sysmon aracının 11. sürümünün VMware Workstation 15.5 ve sonrası  sürümlerin I/O operasyonlarında kesintiye sebep olduğunu buldum . Buradan hareketle tüm I/O operasyonlarında sorun yaşamasam da siyah ekran sorunun da bundan kaynaklanabileceğini düşünüp bir üst sürüm olan Sysmon 12 sürümüne geçtim. Bu yükseltme sonrası, workaround'u kaldırdıktan sonra bile herhangi bir sorun yaşamadan VM'lerin konsolu sorunsuz olarak görüntülenmeye başlandı.