3 Mayıs 2005

Sizin Telefonunuz da Risk Altında mı ?

Akıllı cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle daha önce sağda solda duyduğumuz "Cep telefonlarına virüs bulaşıyormuş"
"Cep telefonlarının hafızalarını siliyormuş" gibi şehir efsaneleri kısmen de olsa gerçekjleşmeye başladı diyebiliriz. Diyebiliriz diyorum çünkü son bir kaç ay içerisinde birbirine benzer özellikler taşıyan 6-7 değişik tür virüs ortalıkta (Antivirüscülerin deyimiyle in the wild ) dolaşmaya başladı.. Bu virüslerin ortak özelliği ise şu an için sadece Series 60 platformalarına bulaşması. Bunu sebebiyse çok açık bir şekilde anlaşılacağı gibi Series 60 ın akıllı telefon pazarının çok büyük bölümüne hakim olması tabii ki.

Sözünü ettiğim virüslerden ilk duyulanı ve belki de en çok bilineni bluetooth aracılığıyla yayılan Cabir virüsü . Bu virüs bulaştığı telefonda bluetooth üzerinden 30 feet lik bir menzildeki cihazları tarar ve hedeflerine virüslü SIS dosyaları göndermeye çalışır. Ancak hedef cihaza bulaşabilmesi için

1- Cihazda SymbianOS çalışmalı
2- Cihazın bluetooth u keşif (discover) modunda olmalıdır.

Bu özelliği sağlayan menzilindeki cihaza virüslü SIS dosyasını gönderdiğinde hedef cihaz da çıkan uyarı mesajının kabul edilmesi gerekiyor.

Bunlara bakarak bu virüsü şu an için ancak proof of concept ( yani sadece bir kanıt) dir diyebiliriz. Zaten Cabir in verdiği zarar sürekli BT discover yaptığı için daha kısa bir pil ömrü dışında bir şeyde değildir.

Cabir in şu anda ortalıkta dolaşan 20 den fazla varyantı var. Cabir den başka rapor edilen Commwarrior (ayın 14 lerinde teli resetliyebiliyor) , Skulls (telefondaki tüm simgeleri kurukafaya çeviriyor)

Ancak gelecekte mobil virüsler Cabir kadar zararsız olmayacaktır..
Bence bu sadece bir başlangıç ....

Hiç yorum yok: